Beszélgetőkör az Esernyősben

Vezeti: Jankó Judit pszichológus, művészeti író


Mit gondolsz ezekről a kijelentésekről?

“Csak olyan nőket bántanak, akik tehetnek róla.”

„Egy erőszakos férfi olyan, mint a természeti katasztrófa, nem tehetsz ellene semmit.”

„A tehetséges művészek többet megengedhetnek maguknak, mint az átlagember.”


Könnyen osztogatjuk manapság a nárcisztikus jelzőt, ezt mi mindenképpen el szeretnénk kerülni. Már csak azért is, mert nárcisztikus tulajdonságok mindannyiunkban vannak, de ettől nem kell megijedni, mert ez kell is az egészséges működéshez és érdekérvényesítéshez. De az is világos, hogy nem vagyunk könnyű helyzetben, ha szoros kapcsolatot ápolunk egy nárcisztikus személyiségzavarral küzdő emberrel. Egymásnak ellentmondó tanácsokat kapunk lépten-nyomon és mintha egy hullámvasúton ülnénk, gyakran nézünk szembe ellentmondásokkal. Nem fogjuk megmondani, hogy menekülj vagy maradj, de beszélgessünk arról, hogy mit jelent és miben nyilvánul meg egy ilyen mintázat.


Picasso kétségkívül zseniális művész, hatalmas és a művészetet átformáló életművet hagyott maga után, de nyolc meghatározó párkapcsolata olyan, mint ennek a témának a példatára.

Mert minden gond forrása, amikor a sikerekkel párhuzamosan a nárcisztikus vonások túlzott mértékben hatalmasodnak el a személyiségen. Amikor egyre erősebben ütközik ki az empátia hiánya, az elismerés hajszolása, a kritika elutasítása és a nagyzolás, a dühkitörések. Amikor a te megélésed nem számít, csak az övé. De most itt ezen az estén nem így lesz: nekünk fontos, hogy te mit gondolsz erről.

Helyszín: Kamara rendezvényterem